Narodna Apoteka

Tradicionalna Biljna Medicina

LEKSIKON BILJA

Što su to gorke tvari u biljkama?

Mnoge biljke imaju u sebi različite tvari gorkoga okusa. Ipak, nisu sve gorke biljke i ljekovite. Ljekovite biljke s gorkim tvarima su samo one, koje zbog tih tvari imaju ljekovitu primjenu.

U fitoterapiji (liječenju biljkama) takve se biljke zovu amara.

Među njima razlikujemo sljedeće skupine:
1.            Ljekovite biljke samo s gorkim tvarima ili amara tonica;
2.            Ljekovite biljke koje osim gorkih tvari sadrže i znatne količine eteričnih ulja. One su gorke ali i mirisne pa ih zovemo amara aromatica;
3.            Ljekovite biljke, koje osim gorkih tvari imaju i oštre tvari koje peku, pa su gorko-ljutog okusa i zovemo ih amara acria.
Gorke tvari snažno potiču lučenje želučanih sokova i redovno poboljšavaju opće stanje organizma, pa su naročito korisne pri pomanjkanju teka i slabe probave. Takve su biljke djelotvorne i kod jačanja oslabljenog organizma pa se preporučuju rekonvalescentima, slabokrvnima i živčano iscrpljenim osobama. Medu najpoznatijim biljkama, koje sadrže ljekovite gorke tvari su srčanik (i druge vrste roda Gentiana) i kičica.
Ljekovite biljke druge skupine (amara aromatica) po svom se djelovanju ne razlikuju bitno od prethodne skupine. Naravno, kod njih se očituje i dodatno djelovanje eteričnih ulja, pa je i njihova primjena nešto šira. Najznačajnije ljekovite biljke iz te skupine su divlji i pravi pelin, anđelika, blaženi čkalj i stolisnik (različite vrste roda Achillea). Mirisno-gorke ljekovite biljke djeluju na želudac uglavnom jednako kao i one biljke s čistim gorkim tvarima. Djelovanje je često i nešto snažnije jer eterična ulja svojim mirisima izazivaju reflekse koji potiču na lučenje želučanih sokova. Osim toga, eterična ulja i neposredno utječu na rad jetre, žučnog mjehura i crijeva. Budući da eterična ulja sprečavaju razvoj bakterija i nekih nametnika, takve ljekovite biljke imaju i dosta snažno antiseptičko djelovanje. To dodatno ljekovito svojstvo mirisno-gorkih tvari je vrlo korisno za sprečavanje štetnih bakterijskih vrenja u crijevima. Neke od tih ljekovitih biljaka imaju i dijaretičnu sposobnost (pospješuju izlučivanje mokraće), što je obično vrlo korisno. Među našim ljekovitim biljkama vrlo je malo takvih koje uz gorke sadrže i ljute ljekovite tvari koje peku. Stoga, kao amara acriu koristimo ponajprije egzotične biljke (papar, đumbir i druge). Te ljekovite biljke povoljno utječu prije svega na krvotok. Ustanovljeno je da se djelovanje tih ljutih tvari dopunjuje s djelovanjem gorkih tvari. Probava opterećuje krvotok daleko više nego se to dosad smatralo, pa ljekovite biljke s gorkim tvarima – amara tonica, amara aromatica i posebno amara acria — rasterećuje probavu, srce i cijelo tijelo.