ROSOPAS
ROSOPAS, Krvavo zelje, rusa, rusa trava, rosopas obični, lastavičja trava, trava od žutice, zmijino mlijeko, Chelidonium maius L.
Ljekarnički naziv: Herba Chelidonii maioris
Druga imena: Krvavo zelje, rusa, rusa trava, rosopas obični, lastavičja trava, trava od žutice, zmijino mlijeko
Strani nazivi: Engleski: Celandine, Gouwe
Francuski: Eclaire Chelidoine grande
Njemački: Schollkraut
Slovenski: krvavi mlečnik, aselca, bradavičnik, kačja trava, zlatna korenina
Talijanski: Celidonia
Vrijeme cvatnje: Travanj – kolovoz
Stanište: Raste na zapuštenim mjestima kraj starih ruševina, zidova, putova, kuća, ograda..
Ljekoviti sadržaj: Alkaloidi-chelidonin, homohelidonin, keleritrin, sangvinarin (narkotik), kelidoksantin, protopin,sparcein, koptizin, saponin, smola, flavonoidi, kiseline mekonska, kelidonska, jabučna, limunska, antarna, helidoninska, vitamin C i karotin.
Toksičnost: Kelidonin je otrovan, a ima djelovanje slično djelovanju morfija, pa kao i kod trovanja morfijem, smrt može nastupiti u komi zbog prestanka disanja. Ako se rosopas uzme na usta, uzrokuje plikove u ustima, mučninu, povraćanje i krvavu mokraću što znači da je došlo do trovanja. Biljka je otrovna za sisavce kod kojih može izazvati uzetost kičme, usporavanje srčanog bila, uzetost svih živčanih završetaka i mišića.
Napomena: Svježa biljka se ne smije uzimati za unutarnju upotrebu, ali se može uzimati osušena biljka, prema receptu. Podzemni dijelovi sadrže veći postotak otrovnih tvari.
Ljekovito djelovanje: U narodu je poznata ljekovitost rosopasa u liječenju bolesti jetre, grčeva ( bronha, crijeva, želuca, žuči i maternice), žuči, slezene, bolesti očiju, želuca i crijeva, reumatskih bolova, gihta, plućnih bolesti (astma, tuberkuloza, krvarenje iz pluća), srčanih tegoba ( angina pektoris, nervoza srca,zabrinutost, niski tlak), neuroza i depresije ( lagano smiruje i opušta), bubrega i mjehura ( infekcije bakterijama) i liječenju i sprečavanju rasta bradavica, tumora i karcinoma. Svježi sok na zraku zgusne i potamni, a koristi se u liječenju raznih ranica, posjekotina, gnojnih rana, raka kože, vlažnih lišaja, sunčanih pjega, staračkih pjega, osipa, kurjih očiju, suhe kože, sifilisa, tuberkuloze kože, nepoznate kožne erupcije i iritacije, kod gljivica. Mast se radi od svježeg soka ili tinkture rosopasa, a koristi se za liječenje kožnih bolesti i uništava gram pozitivne bakterije. Za unutarnju upotrebu, sok ili tinkturu, uzimaju se kod raka želuca. Rosopas se može miješati sa metvicom, stolisnikom, travom ivom, petrovcem, dupčacom, koprivom, preslicom, pirikom, krušinom, pelinom i maslačkom.
Kontraindikacije: Kod uzimanja pripravaka od rosopasa mimo propisanih uputa, dolazi do teških posljedica kao što su npr. akutna trovanja.
RECEPTI:
Tinktura za navedena oboljenja:
200 g svježeg rosopasa, litra 70-postotnog alkohola
Priprema: U alkoholu bilje močiti 30 dana, držati na toplom mjestu ili još bolje na suncu, pa zatim procijediti. Uzimati1-2 puta na dan po 10-15 kapi sa malo vode ili čaja.