Narodna Apoteka

Tradicionalna Biljna Medicina

LEKSIKON BILJA

Kako napraviti dobru zimnicu

Stari znalci za pripremu dobre zimnice savjetuju upotrebu najkvalitetnijeg voća i povrća, a za kuhanje preporučuju emajlirano, vatrostalno i aluminijsko posuđe.

domaći ajvarIako su nam u današnje vrijeme razne namirnice dostupne tijekom cijele godine u supermarketima, mnogi se još ne odriču vlastite pripreme zimnice.
Pečenje, kuhanje i kiseljenje sezonskog voća i povrća tako su i danas običaji koji se u mnogim kućanstvima njeguju prije dolaska zime, a u kojima može sudjelovati cijela obitelj. Oni koji nemaju vlastiti vrt, veliki izbor voća i povrća za spremanje zimnice, mogu pronaći na tržnicama. Tako su u ponudi, primjerice, paprike, rajčica, krastavci i patlidžani za kiseljenje i pripremu ajvara, a šljive, jabuke i kruške za džemove i marmelade. Što se tiče posuda u koje će se zimnica pohraniti, najbolje bi bilo da su one neoštećene i čiste, zbog čega su najbolje nove staklenke s metalnim poklopcima. Staklenke i poklopce potrebno je dobro oprati i sterilizirati u kipućoj vodi (držati ih 10-ak minuta) i ocijediti prije punjenja.
Neki staklenke steriliziraju tako da ih nakon pranja drže otvorene oko 5 minuta u zagrijanoj pećnici na 200 stupnjeva ili desetak minuta na 150 stupnjeva.
Prije punjenja poklopac i vrh staklenke mogu se prebrisati alkoholom, a neki u staklenku uliju i malo rakije, zatvore je i dobro protresu, što osim ubijanja bakterija služi i kao dodatan okus, primjerice, marmeladi.
Za slane zimnice od povrća najbolji konzervans su sol, ocat i ulje, dok će vam za slatku zimnicu od voća trebati šećer i zgušnjivač. Ovisno o tome što volite, u slatke zimnice možete dodati i cimet, koricu limuna ili vaniliju, a želite li izbjeći komadiće voća, upotrijebite mikser.

 

Nakon nabavke kvalitetnih namirnica i staklenki, priprema zimnice može početi. Iako već vjerojatno imate svoje isprobane recepte za zimnicu, donosimo jedan za popularni namaz – ajvar:

Sastojci:

10 kg paprika

2,5 kg patlidžana

5 ljutih feferona

5 žlica soli

1 decilitar 9 %-tnog octa ili 3 dcl jabučnog

2 režnja češnjaka

7 dcl ulja

 

Priprema:

Operite papriku i patlidžane i ispecite ih u pećnici ili na roštilju, a nakon što se ispeku, očistite ih od kožica i sjemenki. Operite ljute feferone i također ih očistite od sjemenki i peteljki te nakon toga paprike, patlidžane i feferone zajedno sameljite u mašini za mljevenje mesa.
Dobivenu smjesu stavite u lonac i dodajte 5 žlica soli, 1 dcl 9 %-tnog octa ili 3 dcl jabučnog, dva režnja protisnutog češnjaka i 7 dcl ulja. Sve dobro promiješajte i stavite u pećnicu na 180 stupnjeva da se peče 2 do 3 sata. Povremeno promiješajte.
Kada bude gotovo, ispečenu smjesu ulijte u prethodno oprane i sterilizirane staklenke. Smjesu u svakoj napunjenoj staklenci prelijte sa žlicom vrelog ulja i zatvorite s celofanom ili hermetičkim poklopcem.
Ajvar je nakon hlađenja spreman za jelo. Dobar tek!