Prirodni lijekovi protiv hemoroida
Hemoroidi se često spominju kao bolest suvremenog društva. Premda najčešće nisu opasni, mogu biti vrlo neugodni te je stoga potrebno započeti s liječenjem na vrijeme.
Osim što moramo promijeniti prehranu i životne navike postoje i mnogi prirodni lijekovi protiv hemoroida.
Gospina trava u maslinovom ulju ublažava osjećaj boli. Ulje napravite tako stavite 4 žlice nerazvijenih pupoljaka biljke u tamniju staklenu bocu i ostavite jedan dan. Zatim dodajte pola litre maslinovog ulja i dobro zatvorite bocu te je ostavite na suncu 6-8 tjedana. Ovo ulje primjenjujete tako da direktno nanosite na hemoroide. Također u kantarionovo ulje možete dodati eterično ulje kamilice i čempresa.
Hemoroide možete liječiti i nevenom koji smanjuje upale i infekcije te djeluje zacjeljujuće. Nevenovu mast pomiješajte s medom u omjeru 1:1 te namažite u debljem sloju direktno na hemoroide.
Krumpir je također efikasan u liječenju hemoroida. Naribajte krumpir te dodajte maslinovo ulje. Prstohvat tako pripremljene smjese stavite u gazu i naslonite na bolno područje te držite tako cijelu noć. Za unutarnje hemoroide krumpir isijecite na kolutiće te od jednog koluta napravite štapić, nauljite ga, gurnite u anus i ostavite preko noći.
2 dl maslinovog ulja zagrijte te dodajte 20 struka peršina koji ste prethodno oprali i dobro osušili. Miješajte takvu smjesu dok ne bude smećkaste boje te skinite s vatre, pustite da odstoji jedan dan, ocijedite kroz sterilnu gazu i čuvajte u sterilnoj bočici. Koristite nakon tuširanja hladnom vodom.
Žličicu usitnjenih šišarki zelenog čempresa pomiješajte sa žličicom pupoljaka od crne topole, kuhajte 5 minuta u 2 dl vode te pustite da se ohladi. Takvu otopinu koristite za ispiranje hemoroida. Možete koristiti tinkturu ili eterično ulje čempresa. Čempres se ne preporučuje dojiljama i trudnicama kod liječenja hemoroida.
Oprani limun ubacite u vodu sa žličicom sode bikarbone i pustite da odstoji 1 sat. Zatim isperite, narežite na kriške, dodajte 300 g čistih listova čuvarkuće te sameljite i procijedite kroz gazu. U tako dobivenu tekućinu dodajte 750 g livadskog meda te promiješajte drvenom žlicom. Uzmite jednu žlicu svako jutro natašte. Smjesu možete koristit oko mjesec i pol dana i potrebno ju je držati u hladnjaku.
Za liječenje hemoroida koristi se i Ayurvedska biljka neem koja ima antibakterijska i antiupalna svojstva. Primjenjuje se kod vanjskih hemoroida kako bi spriječili krvarenje i svrbež. Konzumacija neema pomaže kod probave, sprečava zatvor te i na takav način liječi hemoroide.
Divlji kesten jača i stimulira rad krvnih žila i djeluje antiupalno. Ekstrakt divljeg kestena koristi se za liječenje hemoroida kako unutarnjih tako i vanjskih. Tinktura: oljuštite plod divljeg kestena, smeđu koru osušite i usitnite. Pet žlica takve kore stavite u pola litre 96 % jakog alkohola, začepite bocu i ostavite 10 dana. Preporučuje se protresti bocu nekoliko puta. Uzimajte 10 kapi dva puta dnevno s malo vode i te ponavljate 20 dana. Kupelj: 30 dekagrama cvjetova ili plodova kestena prelijte s 5 l hladne vode, ostavite preko noći najmanje 12 sati, procijedite i ulijte u kadu s pripremljenom toplom vodom. U vodi ostanite 20 minuta.
Vanjski hemoroidi liječe se i tinkturom od kamilice. 10 g suhog cvijeta kamilice prelijte sa 1 dl 70 % alkohola te stavite u tamnu bocu. Ostavite na hladnom mjestu da odstoji 4 tjedna. Bocu povremeno promućkajte. Procijedite kroz sterilnu gazu nekoliko puta ta prelijte u drugu tamnu bocu. Oboljelo mjesto mažite nakon tuširanja hladnom vodom, a prije spavanja.