PELIN
PELIN, Bijeli pelin, gorki pelin, pravi pelin, žuhki pelin, đul, Artemisia absinthium L.
Ljekarnički naziv: Herba Absinithii
Druga imena: Bijeli pelin, gorki pelin, pravi pelin, žuhki pelin, đul
Strani nazivi: Engleski: Absinthe
Francuski: Absinithe
Njemački: Wermut
Slovenski: Pelin, pelinka
Talijanski: Assenzio vero
Vrijeme cvatnje: Lipanj-kolovoz
Stanište: Neobrađena, zapuštena mjesta, uz putove, zidove, vinograde, na sunčanim kamenitim obroncima
Ljekoviti sadržaj: Eterično ulje oko 5 %, gorke tvari artabsin, artemisin, absintiin i anabsintiin, gorki glikozid absintin, organske kiseline jabučna, jantarna i taninska, tanin, željezo, 3-10 % tujona, terpen, azulen, tanaceton, i soli kalija, mangana, vitamini B kompleksa, i vitamini C i A.
Toksičnost: Tujon djeluje na neuromišićni sustav, pa ako se uzima bez kontrole, dovodi do grčeva i psihičkih tegoba.
Ljekovito djelovanje: Primjena pelina u pučkoj medicini je šire prirode, iz razloga što pelin svojim ljekovitim svojstvima i dijelovanjima, indirektno pomaže kod mnogih oboljenja kao što su debljina, šećerna bolest, reuma, giht, psihička depresija, bolesti želuca i crijeva kao spušteni želudac, kronični gastritis, katar želuca, prehlađeni želudac, hemoroidi, malokrvnost i krvne bolesti, nadutost, oboljenja jetre, oboljenja žuči, bolesti slezene, bolesti ženskih spolnih organa i poremećaji mjesečnog ciklusa, padavica, uzetost, grozničava stanja, bolesti bubrega i mjehura, trovanje gljivama i drugim otrovnim biljem, kronična začepljenost i proljev, žgaravica, loš zadah iz usta, žuto obložen jezik, nesanice, bolesti centralnog živčanog sustava. Male količine pelina povisuju krni tlak, a veće ga snižavaju. Također u manji količinama otvara apetit, ali je djelotvoran i u borbi protiv pretilosti. Ljekovite biljke koje se dobro slažu sa pelinom su kadulja, metvica, stolisnik, kopriva i gospina trava.
Kontraindikacije: Pelin je poznato abortivno sredstvo, pa se trudnicama zabranjuje uzimanje pelina u bilo kojem obliku.
Pravila upotrebe pelina: Ne uzimati pelin za vrijeme trudnoće i dojenja, ako postoji opasnost od moždanog udara, kod oštećenja želuca i unutrašnjih organa, istovremeno sa uzimanjem preparata od željeza, ne smije se uzimati duže od sedam dana, kod težih oboljenja bez savjeta sa liječnikom, i pelin nikada ne kuhati, već preliti kipućom vodom i odmah procijediti.
RECEPTI:
Tinktura za bolove, grčeve, mučninu i nadutost:
20 g pelina, 1 dl 60-postotnog alkohola
Priprema: Pelin močiti u alkoholu 7 dana uz mućkanje. Uzimati 30-50 kapi 3x na dan u čaju ili soku.
Vinska tinktura za jačanje i pospješivanje menstruacije:
30 g pelinovog lišća, 60 g konjaka, litra bijelog vina
Priprema: Močiti pelin 24 sata u konjaku, dodati vino i ostaviti da odstoji 10 dana uz svakodnevno mućkanje, potom procijediti. Uzimati 1-2 kavene žličice 3x na dan, prije jela, u malo vode ili piva, i to u trajanju od 2 tjedna.